ماهواره‌ای با قدرت تشخص چهره از فضا/ باید نگران باشیم؟

به گزارش خبرآنلاین، کارشناسان حریم خصوصی درباره یک ماهواره جدید هشدار داده‌اند که قرار است در سال ۲۰۲۵ پرتاب شود و می‌تواند جاسوس همه حرکات مردم باشد.

به نقل از ایسنا، این ماهواره که توسط یک شرکت نوپا موسوم به «آلبدو»(Albedo) ساخته شده، آن قدر باکیفیت است که می‌تواند از فضا روی افراد یا پلاک‌ خودروها زوم کند و همین موضوع، نگرانی‌هایی را پدید می‌آورد.

آلبدو ادعا کرده که این ماهواره، نرم‌افزار تشخیص چهره نخواهد داشت اما نگفته که از تصویربرداری کردن از افراد که حریم خصوصی آنها را زیر پا می‌گذارد، خودداری خواهد کرد.

آلبدو، دو قرارداد جداگانه میلیون دلاری را با «نیروی هوایی آمریکا» و «مرکز ملی اطلاعات هوا و فضا» امضا کرده است تا به دولت آمریکا در نظارت کردن بر تهدیدات احتمالی علیه امنیت ملی کمک کند. این شرکت ماه گذشته ۳۵ میلیون دلار بودجه را برای تجاری‌سازی ماهواره خود علاوه بر ۴۸ میلیون دلاری که در سپتامبر ۲۰۲۲ به دست آورد، جمع‌آوری کرد. «تافر حداد»(Topher Haddad) یکی از بنیان‌گذاران آلبدو گفت که او و گروهش امیدوارند در نهایت ناوگانی را متشکل از ۲۴ ماهواره داشته باشند.

«جنیفر لینچ»(Jennifer Lynch) مشاور عمومی «بنیاد مرزهای الکترونیکی»(EFF) گفت: این یک دوربین غول‌پیکر در آسمان است که هر دولتی می‌تواند در هر زمانی بدون اطلاع ما از آن استفاده کند. حتما باید نگران باشیم.

«جاناتان مکداول»(Jonathan McDowell) اخترفیزیک‌دان «مرکز اخترفیزیک هاروارد اسمیتسونین»(CFA) گفت: این ماهواره، ما را یک گام به دنیایی نزدیک خواهد کرد که در آن «برادر بزرگ» ما را تماشا می‌کند.

برادر بزرگ در رمان معروف «۱۹۸۴» اثر «جورج اورول»(George Orwell)، نماد و چهره حکومتی است که به روش‌های گوناگون بر زندگی مردم نظارت و کنترل دارد. برادر بزرگ، تصویر چهره یک مرد است که در سرتاسر شهر توصیف‌شده در این رمان نصب شده و همه مردم را تحت کنترل دارد.

بنیاد مرزهای الکترونیکی نوشت: ماهواره‌های خصوصی در گذشته برای پژوهش و استفاده تجاری سودمند بوده‌اند و در کارهایی مانند ردیابی ذخایر نفت جهان، بررسی جنگل‌زدایی در آمازون و شناسایی قایق‌های مورد استفاده در ماهیگیری غیرقانونی کمک کرده‌اند. همچنین، از ماهواره‌های خصوصی برای آشکار کردن موارد نقض حقوق بشر استفاده شده است. برای مثال، این ماهواره‌ها شواهدی را درباره اردوگاه‌های کار در کره شمالی نشان داده‌اند اما جدا از این کاربردهای مثبت، ماهواره‌های دقیق‌تر می‌توانند حقوق بشر را نقض کنند و همان فناوری که نقض حقوق بشر را افشا می‌کند، می‌تواند برای تداوم آن استفاده شود.

نگرانی کارشناسان از این است که حریم خصوصی از بین ببرد و سازمان‌های دولتی بتوانند هر کسی را در هر زمان و هر مکان بدون اطلاع آنها مشاهده کنند.

۵۸۵۸

دیدگاهتان را بنویسید