ساخت خانه ۱۰۰ متری مقاوم به زلزله، فقط در ۵ روز / عکس

غزال زیاری: معجزه فناوری‌های مدرن حالا به کمک صنعت ساخت‌وساز نیز آمده است و تحولات چشمگیری را در این زمینه شاهد هستیم. پروژه تعریف‌شده برای ساخت اولین خانه پرینت سه‌بعدی در آسیای مرکزی، در آلماتی پایتخت قزاقستان تکمیل شد و نکته جالب توجه اینجاست که زمان موردنیاز برای چاپ ساختار اصلی این خانه، تنها ۵ روز بود و تجهیز این خانه متفاوت در عرض ۲ ماه به پایان رسید.

مسئولیت تکمیل این پروژه بر عهده شرکت BM Partners بود و ساختمان طراحی‌شده، قابلیت مقاومت در برابر زلزله‌های ۷ ریشتری را دارد. این قابلیت با بهره‌گیری از بتنی فوق‌العاده قوی که عموماً برای ساخت سازه‌های بزرگی مثل آسمان‌خراش‌ها و پل‌ها استفاده می‌شود، حاصل شد.

ساخت خانه ۱۰۰ متری مقاوم به زلزله، فقط در ۵ روز / عکس

مساحت این خانه جادویی که هنوز نام‌گذاری نشده، ۱۰۰ مترمربع است و طراحی آن به نحوی است که توان مقاومت در برابر تغییرات شدید دمای منطقه را دارد. برای عایق کردن این خانه، از بتن پلی‌استایرن منبسط‌شده استفاده‌شده است.

ساخت این خانه خلاقانه، با استفاده از یکی از مدل‌های COBOD BOD۲ که بزرگ‌ترین مرکز داده‌های اروپا را نیز ساخته است، انجام‌شده است.

اولین خانه با چاپ سه‌بعدی در آسیای مرکزی

گرچه چندین سال است که ایده ساخت خانه‌های چاپ سه‌بعدی در جریان است، اما پیشرفت فناوری در سال‌های اخیر به نحوی بوده که این ایده، حالا به شکلی عملی پیاده‌سازی شده و با پتانسیل به راه انداختن انقلابی در صنعت ساخت‌وساز می‌تواند خانه‌هایی مقرون‌به‌صرفه‌تر و در دسترس‌تر در اختیار مشتریان قرار دهد.

این ایده، به‌ویژه در مناطقی که روش‌های ساخت‌وساز سنتی، بسیار پرهزینه یا وقت‌گیرند، به‌شدت کاربردی خواهد بود.

ساخت خانه ۱۰۰ متری مقاوم به زلزله، فقط در ۵ روز / عکس

مارات اوشاختیف، مدیرعامل BM Partners در توضیح بیشتر این پروژه گفت: «بهره‌گیری از فناوری‌های مدرن در دنیای امروز ضروری است. شرکت ما قصد دارد تا با بهره‌گیری از پیشرفت‌های تکنولوژیک چاپ سه‌بعدی در صنعت ساخت‌وساز در قزاقستان به فعالیت بپردازد. با این پروژه، ما با اطمینان به سمت آینده حرکت می‌کنیم تا نیازهای فوری قزاقستان به ساخت خانه‌هایی مدرن، کارآمد و مقاوم در برابر زلزله را برطرف کنیم.»

مصالح مورداستفاده

این شرکت برای ساخت سازه اصلی این خانه متفاوت، از مخلوط بتن با مقاومتی بالا (با مقاومت فشاری تقریباً ۶۰ مگاپاسکال، معادل ۸۵۰۰ PSI) استفاده کرد که این میزان مقاومت، به‌مراتب بیشتر از مقاومت آجر و سنگ معمولی مورداستفاده در قزاقستان (حدود ۷ تا ۱۰ MPa) است.

این مخلوط از سیمان، شن و ماسه محلی تهیه‌شده و با افزودن D.fab تقویت می‌شود. این روش، امکان ایجاد مخلوط بتن سفارشی متناسب با نیازهای خاص را در مناطق مختلف فراهم می‌کند. با در نظر داشتن شرایط آب‌وهوایی خاص قزاقستان که دمای هوا بین ۵۷- در اوج زمستان تا ۴۹+ سانتی‌گراد در اوج تابستان متغیر است، در این ساختمان از بتن پلی استایرن منبسط‌شده به‌عنوان عایق دیوارها استفاده می‌شود که بهبود عملکرد حرارتی و صوتی را به همراه دارد.

ساخت خانه ۱۰۰ متری مقاوم به زلزله، فقط در ۵ روز / عکس

اتمام پروژه با همکاری انسان و ربات

هنریک لوند نیلسن، بانی و مدیرکل کمپانی تولید مخلوط بتن، دراین‌باره توضیح داد: «این پروژه بار دیگر نشان می‌دهد که ساختمان‌هایی با پرینت سه‌بعدی با هدف ماندگاری ساخته می‌شوند و حتی می‌توان آن‌ها را در مناطق پرخطر از لحاظ زلزله ساخت. ما افتخار می‌کنیم که راهکاری را طراحی کرده‌ایم تا چاپ ساختمان طی ۵ روز و کل پروژه در عرض تنها دو ماه و با استفاده از بتن قابل‌چاپ سه‌بعدی بسیار قوی تهیه‌شده از مواد محلی، ساخته شود.»

ساخت خانه ۱۰۰ متری مقاوم به زلزله، فقط در ۵ روز / عکس

با تکمیل دیوارها، نیروهای انسانی برای تکمیل پنجره‌ها، درها و مبلمان وارد عمل شدند و جالب اینجاست که کل زمان موردنیاز برای اجرای این پروژه، از راه‌اندازی اولیه چاپگر گرفته تا اتمام نصب بخش‌های مذکور، تنها ۲ ماه طول کشید. چیدمان ساده خانه، دارای شیشه‌هایی بزرگ و یک اتاق نشیمن وسیع است.

در حال حاضر از این ساختمان، به‌عنوان شورومی برای نشان دادن قابلیت‌های ساخت‌وساز با چاپ سه‌بعدی استفاده می‌شود.

منبع: interestingengineering

۵۴۳۲۱

دیدگاهتان را بنویسید