« دروازه ستارگان » ، ابرکامپیوتر هوش مصنوعی ۱۰۰ میلیارد دلاری مایکروسافت

به گزارش خبرآنلایین، به نقل از زومیت، مایکروسافت و OpenAI روی یک پروژه‌ی دیتاسنتر جدید کار می‌کنند که احتمالا بودجه‌اش به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. این پروژه شامل ابرکامپیوتر هوش مصنوعی جدیدی به نام استارگیت یا دروازه‌ی ستارگان (Stargate) می‌شود و قرار است در سال ۲۰۲۸ از راه برسد.

مایکروسافت و OpenAI فعلا به درخواست رسانه‌ها برای شفاف‌سازی درباره‌ی پروژه‌ی ابرکامپیوتر استارگیت پاسخ نداده‌اند.

افزایش محبوبیت هوش مصنوعی در یک سال اخیر باعث شده است تقاضا برای دیتاسنترهای هوش مصنوعی سربه‌فلک بکشد. این دیتاسنترها که گاهی‌اوقات از آن‌ها با نام «کارخانه‌ی هوش مصنوعی» یاد می‌شود، قدرت پردازشی بسیار بیشتر از دیتاسنترهای سنتی دارند.

به گفته‌ی منابع آگاه، مایکروسافت وظیفه‌ی تأمین بودجه‌ی پروژه‌ی استارگیت را برعهده دارد. هزینه‌ی تولید این ابرکامپیوتر حدود ۱۰۰ برابرِ برخی از بزرگ‌ترین دیتاسنترهای امروزی است.

ظاهرا مایکروسافت و OpenAI به‌دنبال ساخت مجموعه‌ای از ابرکامپیوترها هستند و استارگیت که در خاک ایالات متحده متولد می‌شود، بزرگ‌ترینِ آن‌ها خواهد بود.

OpenAI و مایکروسافت می‌خواهند ابرکامپیوترهای هوش مصنوعی را در پنج فاز بسازند و استارگیت فاز پنجم محسوب می‌شود. مایکروسافت در فاز چهارم ابرکامپیوتر کوچک‌تری برای OpenAI می‌سازد که احتمالا در حول و حوش سال ۲۰۲۶ راه‌اندازی خواهد شد.

به گفته‌ی اینفورمیشن، مایکروسافت و OpenAI هم‌اکنون در سومین فاز از پنج فاز به سر می‌برند. بخش قابل توجهی از هزینه‌ی فازهای چهارم و پنجم به تهیه‌ی تعداد زیادی از تراشه‌های هوش مصنوعی ارتباط دارد.

قیمت تراشه‌های هوش مصنوعی معمولا بسیار زیاد است. برای نمونه مدتی پیش مدیرعامل انویدیا در مصاحبه‌ای گفت قیمت گرافیک جدید B200 بین ۳۰٬۰۰۰ تا ۴۰٬۰۰۰ دلار خواهد بود.

مایکروسافت نیز در بازار تراشه‌های هوش مصنوعی حضور دارد، اما محصولاتش به اندازه‌ی انویدیا قدرتمند نیستند. به گفته‌ی اینفورمیشن، ابرکامپیوتر جدید مایکروسافت با تراشه‌ی شرکت‌های مختلف کار خواهد کرد.

۵۸۵۸

دیدگاهتان را بنویسید