فناوری «مسئله ۳ جسم» ساخته شد: خواندن ذهن بدون نیاز به تراشه مغزی

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از ایسنا، مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا گفته است که شرکتش در حال پیشرفت در توسعه اولین «رابط عصبی مصرف‌کننده» بر پایه دستگاه‌های پوشیدنی غیرتهاجمی است که می‌توانند سیگنال‌های مغز را برای کنترل رایانه‌ها تفسیر کنند.

زاکربرگ گفت: «یکی از چیزهایی که من در مورد آن بسیار هیجان‌زده‌ام، آن است که فکر می‌کنم به‌زودی شروع به ارائه برخی از رابط‌های عصبی مصرف‌کننده خواهیم کرد. من فکر می‌کنم که بسیار جالب‌توجه خواهد بود. این دستگاه‌ها برخلاف تراشه مغزی شرکت نورالینک (Neuralink) متعلق به ایلان ماسک چیزی نیستند که نیاز به کاشته شدن در مغز شما داشته باشد، بلکه ابزاری قابل پوشیدن روی مچ دست است که می‌تواند سیگنال‌های عصبی را که مغز شما از طریق اعصاب به دست شما می‌فرستد، بخواند».

شرکت متا برای اولین بار در مارس ۲۰۲۱ به‌عنوان بخشی از تحقیقات آزمایشگاه‌های واقعیت فیس‌بوک در مورد توسعه «تعامل مبتنی بر مچ دست» بحث کرد. مچ‌بند متا با استفاده از الکترومیوگرافی (EMG) برای تفسیر سیگنال‌های مغز در مورد حرکت‌های دست موردنظر و ترجمه آن‌ها به دستوراتی برای کنترل دستگاه‌ها کار می‌کند.

زاکربرگ افزود: «ما اساساً می‌توانیم آن سیگنال‌ها را بخوانیم و از آن‌ها برای کنترل عینک یا سایر دستگاه‌های محاسباتی استفاده کنیم. البته هنوز در ابتدای راه هستیم و هرچند هنوز اولین نسخه از محصول را عرضه نکرده‌ایم، اما کار با آن داخل شرکت نشان داده که واقعاً جالب است».

مدیرعامل متا اوایل سال جاری گفت که این مچ‌بند عصبی می‌تواند طی تنها چند سال با استفاده از هوش مصنوعی برای غلبه بر محدودیت‌های ردیابی حرکتی مبتنی بر دوربین، به یک محصول مصرفی تبدیل شود.

زاکربرگ که رابط‌های عصبی را برای کار با عینک هوشمند واقعیت افزوده ری-بن متا در نظر گرفته، ادامه داد: «ویژگی قهرمانانه در آن‌ها ادغام هوش مصنوعی در آن‌هاست. ما واقعاً به داشتن هوش مصنوعی چندوجهی نزدیک شده‌ایم. می‌توانید درباره چیزهایی که در اطرافتان می‌گذرد، از آن بپرسید و می‌تواند ببیند چه اتفاقی می‌افتد و به سؤالات پاسخ دهد. این بسیار قابل‌توجه است».

در همین راستا، شرکت متا به‌تازگی نسخه جدیدی از هوش مصنوعی مخصوص خود موسوم به Meta AI را منتشر کرده است که به‌عنوان یک دستیار در برنامه‌ها و عینک‌های این شرکت عمل می‌کند. زاکربرگ در معرفی این فناوری گفته بود: «هدف ما ساختن هوش مصنوعی پیشرو در جهان است و هوش مصنوعی متا با مدل جدید هوش مصنوعی Llama 3 که ما آن را متن‌باز منتشر می‌کنیم، ارتقاء می‌یابد».

در همین حال، قانون‌گذاران در ایالات‌متحده در حال کار روی تعریف و تصویب قانونی با هدف حفاظت از حریم خصوصی درزمینهٔ نوپای نوروتکنولوژی هستند. قانون حفاظت از حریم خصوصی داده‌های بیولوژیکی که تعریف «داده‌های حساس» را برای در بر گرفتن داده‌های بیولوژیکی و عصبی گسترش می‌دهد، همین هفته گذشته در کلرادو تصویب شد.

۵۴۵۴

دیدگاهتان را بنویسید